in General

Akademik Yazım -1

Bilimsel buluşlardan araştırma raporları sayesinde haberimiz oluyor, kaldı ki bu yeni buluşlar da diğer sayısız bilimsel raporlara dayanıyor. Özetle medeniyet yazının hediyesi.

Neden yazmalı?

Araştırma, bir problemi çözmek için bilgi toplama/işleme/analizi/üretimi. Ancak çalışmalarını rapor edenler, araştırmalarının/verilerinin/yazdıklarının başkalarının da sorularına cevap verebileceğini düşünenlerdir. Nitekim güvenilir, test edilmiş, yayınlanmış araştırmalar olmasaydı anın/kendimizin/yakın çevremizin dar düşüncelerine hapsolurduk.

Hatırlamak için yaz

Yazmazsan unutursun, daha kötüsü aklında yanlış kalabilir. Kaynakları listeleyerek, özetleri derleyerek, notlar tutarak bunun önü alınabilir. İyi araştırmacılar, en baştan itibaren bu yüzden araştırmalarının her anında yazarlar, not alırlar.

Anlamak/Perspektif kazanmak için yaz

Yazmazsan düşünceni netleştiremezsin, iyi kritize edemezsin; zira muhtemelen zihnin boş beyaz kağıttan daha karışık/bulanık/dağınık.Bulgularını derledikçe yeni bağlar, çelişkiler, sıkıntılar (complications), manalar, dolaylı etkiler (implications) keşfedeceksin. Ayrıca, diğer araştırmacıların yaklaşımlarını, açmazlarını, birbiriyle uyumsuzluklarını değerlendirip, senin çalışmanın diğerleri arasındaki yerini ve katkılarını tespit edeceksin.

Neden resmi bir dil (formal report)?

Yazarken kendi karakterimi/stilimi, başkalarının (alanın/akademisyenlerin) kalıbınia neden tercih edeyim? Akademik raporların bir formatının olması senin kimliğini kaybetmene vesile olmaz, korkma. Okuyucuların beklentilerini karşılayacak şekilde meseleyi ele alman sayesinde kendi fikirlerini daha iyi öğrenirsin, zira başkalarının/alanının değerleri/standartları/muhtemel soruları ile test ediyorsun araştırmanı. Hangi araştırma alanında (veya sektörde) olursan ol, oradaki uygulamaları/dili/metodu takip edersen avantajlı/başarılı olursun.

Kaynak: The Craft of Research.