in Medya, Politika, Turkish, Türkiye, Twitter

Ünlülerin Haber Yorumları

Bu çalışmada Türkiye’deki ünlülerin haber değeri taşıyan tweetlerini/yorumlarını analiz ediyorum.

Bir NeDiyor Haberi

Bir NeDiyor Haberi

Çalışmadaki temel veri kaynağımız nediyor.com haber sitesi. Özet bir şekilde haberi okurlarına sunan (üç beş paragrafta, yorum katmadan) bu sitenin asıl orjinalitesi ise haberin altında konu ilgili o ülkedeki ünlülerin (medyatik kişilerin) haber değeri taşıyan tweetlerini listelemesi (bkz yandaki figür).

Ocak 2013’ten Ocak 2015’e yayınlanan 12.000 haber (bkz tablo 1) ve bu haberlerle ilgili toplamda 1300 ünlünün yapmış olduğu 170.000 yorum tweet’ini inceliyorum bu çalışmada. Çalışmadaki tüm verileri CSV formatı halinde burada bulabilirsiniz.

Farklı mesleklerdeki ve meşreplerdeki ünlülerin yorum yaptığı haberler çeşitlilik gösterdiği gibi her bir habere yapılan yorum sayısı da oldukça değişkenlik arz ediyor. Bu noktada akla gelen ilk soru son iki yılda en çok yorum alan haberlerin ne olduğu. Aşağıdaki grafikte ünlülerin günlük toplam yorum (tweet) miktarı gösteriliyor (Yorum sayısının çok olduğu günlerdeki en fazla yorum alan haber grafiğe eklendi):

Akla gelen ikinci bir soru da bu ünlülerin kimler olduğu ve geçtiğimiz iki yıllık süre içerisinde hangisinin ne kadar tweet attığı:

Veri kümesini tanıma adına akla gelen bir diğer soru nediyor.com’un seçmiş olduğu ünlülerin meslek gruplarına dağılımı:

Ayrıca:

  • Bu ünlülerden 167’si milletvekili. Çalışmanın ikinci bölümü TBMM ile ilgili…
  • Amerikan kongresi ile ilgili yaptığım analizleri değerlendirdiğim blog yazım.
  • Çalışmaların tüm veri ve kodları Github’ta
  • İlgili ipython notebook analiz kodları ve görselleri için ayrıca bakınız: http://talhaoz.com/news/