in Sağlık, Turkish, Twitter

Twitter ve Grip Salgını

Micheal Paul ve arkadaşları bir kaç yıldır Twitter üzerinden grip gibi salgınların daha hızlı ve doğru bir şekilde tespiti için veri madenciliği algoritmaları geliştiriyorlar. Micheal ile iki yıl evvel bir çalıştayda tanışmıştık.

Paul’un çalışmalarının önceki bir postumda andığım Sadilek’in çalışmalarından farkı, ilkinin şehir/eyalet/ülke seviyelerinde iken diğerinin birey seviyesinde problemlere cevap vermesi.

Ülkelerde grip salgını ve twitter

Ülkelerde grip salgını ve twitter (Ocak 2015)

Burada mavi kesik çizgi, kendilerinin twitter verisini kullanarak tahmin ettikleri ülke çapındaki grip salgını miktarı. Siyah çizgi ise devletlerin resmi tespit ettiği. Bilhassa ABD’deki uyuma (sağ üstte) dikkatinizi çekmek isterim. Aslında ta 2004 yılında google arama kelimeleri (yeri ve sıklıkları) kullanılarak benzer bir çalışma fikri vardı, çalışanları bu fikri hayata geçirmiş (uygulama aktif) ve 2008’de Nature dergisinde yayınlanmış.

Ayrıca, Micheal’ın sitesinden çalışmalarının bir hayli basın ilgisi topladığını görebilirsiniz. 1 dk 40 sn’lik şu kısa video (2012) Twitter tarafından hazırlandı: